مقررات آزمايشگاه

مقررات آزمايشگاه

انجام فعاليت­هاي آزمايشگاهي علاوه بر تثبيت يادگيري و افزايش ميزان ماندگاري مفاهيم آموخته شده، نقش زيربنايي در درك عميق مفاهيم دارد. در درس عملي(آزمايشگاهي) علاوه بر آشنايي با تجهيزات آزمايشگاهي و انجام آزمايشات، رعايت نظم و پيروي از يك ترتيب كاري صحيح در اولويت قرار داشته و بخشي از ارزشيابي كار دانشجو به رعايت اين نظم و ترتيب اختصاص مي­ يابد. لذا لازم است نكات زير رعايت شود:

·        در جلسه اول هر دو دانشجو تشكيل يك گروه مي­ دهند. اين گروه تا جلسه آخر آزمايشگاه ثابت مي ­ماند.

·        ايميل دانشجويان جهت ارتباطات بعدي ثبت خواهد شد.

·    جهت انجام صحيح آزمايش­ها مطالعات دقيق لازم است. دانشجو قبل از حضور در آزمايشگاه دستور كار آزمايش مربوط به آن جلسه را به دقت مطالعه كرده، موارد خواسته شده(مطالعات نظري، شبيه ­سازي، محاسبات و...) را به عنوان پيش­ گزارش ارائه نمايد.

·    در مورد آزمايش­هايي كه نياز به شبيه ­سازي دارند، ضمن ارائه فايل آزمايش، هر شخص بايد قادر به انجام مراحل تنظيمات و ارائه شكل موج­ها باشد.

·        دانشجو بايد به موقع در آزمايشگاه حاضر شود، تاخير بيش از 5 دقيقه نمره منفي  دارد.

·    هنگام انجام آزمايش، يك نفر ثبت اطلاعات و ديگري خواندن دستگاه­هاي اندازه‌گيري و تنظيم را به عهده ‌گيرد. اين كار بصورت چرخشي در هفته ­هاي بعد تغيير كند.

·    جداول و شكل­هاي خواسته شده در هر آزمايش، در برگه A4 بصورت كاملا خوانا ثبت شود. شكل موج­ها با تمام جزئيات از قبيل ولتاژ پيك، ولتاژ DC(در صورت داشتن)، فركانس و ...رسم شود. بخشي از نمره عملي به اين نتايج تعلق مي­ گيرد.

·    نتايج در هر مرحله بايد ثبت و در صورت تاييد مدرس، مرحله بعدي انجام شود. در صورت اشكال در نتايج، مرحله مجددا بايد تكرار شود در غير اينصورت نمره كامل تعلق نمي­ گيرد.

·    روش صحيح كار با دستگاه­ها در آزمايش 1 آمده است. همچنين راهنماي استفاده از تمامي دستگاه­ها  در آزمايشگاه موجود است.

·    دانشجو اجازه جابه‌جايي وسيله‌ از يك ميز به ميز ديگر را ندارد. در صورت اشكال در دستگاه­ها از كارشناس آزمايشگاه جهت تعويض دستگاه كمك بگيريد.

·    هر ميز كار شامل: اسيلوسكوپ، فانكشن ژنراتور، منبع تغذيه DC، دو عدد مولتي­متر(روميزي و دستي) با شماره اموال مشخص مي­ باشد. مسئوليت حفظ لوازم و استفاده صحيح از آنها در مدت استفاده، به عهده دانشجويان است.

·        پس از خاتمه آزمايش، دستگاه­ها خاموش شوند، وسايل براي استفاده گروه‌ بعدي مرتب شود.

·    در صورت غيبت، دانشجو اجازه حضور در گروههاي ديگر را ندارد و نمره آن جلسه صفرثبت خواهد شد. در صورت موجه بودن غيبت با تأييد كارشناس آزمايشگاه، پس از انجام آزمايش در جلسه جبراني نمره دانشجو تغيير خواهد كرد.

عدم رعايت هر يك از بندهاي فوق حداقل 1 نمره منفي دارد. نمره ­بندي آزمايشگاه به ترتيب زير است:

جدول  نمره­ بندي آزمايشگاه

قسمت­هاي مختلف

نمره

پيش­ گزارش و شبيه­ سازي

6

كار كلاسي

7

امتحان

7

عدم رعايت نظم و مقررات

نمره منفي

نمره نهايي از 20


تاریخ به روز رسانی:
1395/07/04
تعداد بازدید:
1318
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.